Mascaret
Mascaret - pokoje gościnne  Jastarnia
ćwiczenia plaża

Walory klimatyczne

Półwysep Helski jest 34 kilometrowym wąskim paskiem piaszczystego lądu, otoczonym od północy Bałtykiem, a od południa Zatoką Pucką. Interesujący jest przede wszystkim klimat Półwyspu Helskiego - małe amplitudy temperatur, niskie opady, największa w Polsce ilość dni słonecznych przy jednoczesnym wietrze – są to idealne warunki do uprawiania sportów wodnych – windsurfingu i kitesurfingu, jak również do wypoczynku.
Specyficzny mikroklimat powoduje, że następuje pogłębienie się oddechu i wzrasta pojemność życiowa płuc. Pod wpływem bodźców klimatycznych wzrasta przemiana materii. Bardzo ważnym czynnikiem bodźcowym jest w ciepłych porach roku stosunkowo duże usłonecznienie i natężenie promieniowania słonecznego. Dlatego też można tu  leczyć schorzenia dróg oddechowych, szczególnie przewlekłych, nawracających nieżytów oskrzeli, chorób alergicznych, w tym dychawicy oskrzelowej, niektórych schorzeń zawodowych dróg oddechowych oraz niektórych schorzeń skóry.

Talassoterapia to terapia z wykorzystaniem klimatu morskiego i wszystkich naturalnych czynników występujących nad morzem takich jak kąpiele słoneczne, morskie, powietrze oraz oddziaływanie aerozolu morskiego.

Kąpiele słoneczne są bardzo ważnym czynnikiem bodźcowym w klimacie morskim.  Zaleca się stosowanie kąpieli słonecznych w okresie letnim we wczesnych godzinach przedpołudniowych i późniejszych popołudniowych. Po wytworzeniu właściwej pigmentacji skóry i zgrubienia powierzchownych warstw naskórka, okres ten można przesuwać na godziny południowe i wydłużać czas działania słońca.
W czasie kąpieli morskich występuje szybko rozszerzenie naczyń włosowatych skóry z żywym jej zaczerwienieniem, któremu towarzyszy  spadek ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo falowanie wody morskiej powoduje masaż leczniczy. Nie bez znaczenia pozostaje sól morska, która posiada specyficzne właściwości drażniące.

Aerozol morski powstaje dzięki sile przyrody - fale rozpryskując się o brzeg unoszą ze sobą krople wody i liczne minerały, zawiera on m.in.: jod (zawartość 0,75-2,53 mikrograma/mm3, chlorek sodu (zawartość 1,1-45 mikrogramów/mm3) - i działa jak inhalacje.

Aerozol morski wykazuje liczne właściwości lecznicze - wdychany osiada na śluzówkach górnych dróg oddechowych i działa na nie kojąco (szczególnie gdy znajdują się w stanie przewlekłego zapalenia), a cząsteczki mniejsze niż 1 µg docierają do pęcherzyków płucnych. Dzięki temu zmniejsza się reaktywność oskrzeli na alergeny. Pod wpływem aerozolu morskiego wzrasta pojemność życiowa płuc. Chlorek sodu wpływa skutecznie na rozrzedzenie gęstej wydzieliny zapalnej, wykazuje również działanie przeciwzapalne i odczulające.
Aerozol osiadając na skórze łagodzi stany zapalne i alergiczne.
W składzie aerozolu znajduje się jod, który odgrywa kluczową rolę w produkcji hormonów wytwarzanych w tarczycy, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. W Europie najwięcej tego pierwiastka znajdziemy w powietrzu nad Bałtykiem.
Zasięg występowania aerozolu morskiego to 200-300 m od brzegu morza.

Ujemna jonizacja powietrza – jony ujemne wzmagają mechanizmy obronne organizmu, zwiększają sprawność psychomotoryczną, przyspieszają gojenie się ran, obniżają ciśnienie tętnicze krwi, ułatwiają oczyszczanie dróg oddechowych. Jonizacja skutecznie wytrąca alergeny i usuwa zanieczyszczenia z powietrza. Zwiększa sprawność myślenia, zapamiętywania i uczenia, poprawia koncentrację, redukuje poziom stresu.